Przepraszam za drobne opóźnienia, ale... natłok obowiązków... sami rozumiecie. :c

środa, 24 sierpnia 2016

Poradź sobie z książką TAG: jak zmienić żarówkę i naprawić pralkę

Czy wiesz, drogi Przyjacielu, do czego służą książki? Tak, o czytaniu ich już słyszałam. Pomińmy również "rozwijanie wyraźni", "kształtowanie światopoglądów" i "poprawę umiejętności językowych". W czym mogą jeszcze być przydatne te papierowe skarbnice wiedzy? W życiu! Tak, to najlepsze poradniki pod słońcem. I nie ograniczam się w tych słowach do literatury poradnikowej, a wszystkich egzemplarzy. Obojętnie, czy sięgniesz po powieść obyczajową, sensacyjną czy popularnonaukową, wszędzie dostrzeżesz wskazówki dotyczące codziennego obcowania na świecie. Na każdej stronie! Zobacz sam, ile racji posiada to stwierdzenie.

Mój nowy TAG (na pomysł wpadłam sama, ale biorąc pod uwagę 8 mld ludzi na świecie, nie wątpię, że ktoś przede mną już coś takiego stworzył. Wybaczam mu to. :|) zatytułowałam "Poradź sobie z książką"

Polega on na wybraniu 8 książek, otwarciu każdej na dowolnej stronie i odczytaniu pierwszego czasownika od góry, z lewej strony. (czasem można przeskoczyć o jakiś wyraz, tak, by łatwiej było nam dopasować go do kategorii :)). Właśnie to jest nasza wskazówka. Teraz wystarczy tylko, zgodnie z kolejnością pytań, dopasować do problemu i voila! nasz poradnik na życie jest gotowy!

Zobacz sam, jak mi to wyszło:

Jak zmienić żarówkę?
Książka: "Czerwone jak krew" - Salla Simukka

Widzisz, jak mądrze wykombinowane? Żeby zmienić wypaloną żarówkę na świecącą, najpierw trzeba tę nową przynieść: ze sklepu, ze schowka, z szafki. Genialne!


Jak upiec ciasto?
Książka: "Królowa Tearlingu" - Erica Johansen

Wydawać by się mogło, że proces pieczenia ciasto powinno się zaczynać od przygotowania składników. A jednak każda pani domu powie Ci, że się mylisz. Jeśli chcesz racjonalnie ocenić, co będzie Ci potrzebne do przepisu, początkowo musisz wspomnieć sobie ów notkę z zapiśnika czy książki kucharskiej. Dopiero wtedy ekonomicznie zarządzisz, co posiadasz już w lodówce, a po jakie produkty niezbędny okaże się spacer do sklepu. Literatura myśli o wszystkim!


Jak napompować koło w rowerze?
Książka: "Black ice" - Becca Fitzpatrick

Znów racja! Wystarczy machnąć kilka razy pompką: góra-dół i po sprawie: rower śmiga jak nowy. Oczywiście istnieje też opcja nr 2: machniesz ręką, schowasz rower do garażu i.. pójdziesz piechotą. Nie zapomnij wtedy o jednak o wygodnych butach!


Jak dostać 5 z testu?
Książka: "Testy" - Joelle Charbonneau

W tym wypadku spotykam się z lekką zagwozdką, aczkolwiek.. żeby dojść do satysfakcjonującego rozwiązania również uprzednio trzeba pomyśleć. Jeśli nie wyda Ci się to zbyt drastycznym, obetnij słuchawki od odtwarzacza muzyki - wtedy nauka przyjdzie... z nudów. Inna metoda to "obcinanie" ogromnych ilości materiałów, tekstów do niezbędnego minimum: uczenie się tylko tego, co jest konieczne, bez zagłębiania się w ciekawostki oraz nieznaczące szczegóły. Piątka w kieszeni!


Jak szybko posprzątać pokój?
Książka: "Piratika" - Tanith Lee

To największe wyzwanie tego TAGu. Ale nie byłabym sobą, gdybym się go nie podjęła! Przede wszystkim, jeśli już podejmiesz się ogarnięcia swojego lokum (i to jeszcze w jak najkrótszym czasie!), musisz pogratulować sobie odwagi. Wtedy na pewno nabierzesz siły do pracy. 


Jak schudnąć?
Książka: "Niezauważalna" - Marcus Sedgwick

Tutaj także powieść funduje Ci aż trzy, rozsądne opcje postępowania: albo, zgodnie z całym zdaniem, dasz numer bliskiej Ci osobie, która będzie motywować Cię do zdrowego trybu życia, albo dasz sobie wycisk na siłowni, albo dasz sobie spokój ze słodyczami. Do wyboru, do koloru! (:D)


Jak naprawić zepsutą pralkę?
Książka: "Pułapka uczuć" - Colleen Hoover

Nie to, że książki przeznaczone są dla każdego, to jeszcze na dodatek do każdego się przypasują. Tym razem instrukcja dla leniwych. Zepsuła Ci się pralka? Poczekaj, aż naprawi się sama. (Chyba, że wolisz poczekać, aż nazbierasz pieniędzy na kupno nowej.. ).


Jak mieć więcej czasu na czytanie?
Książka: "Miasto zagubionych dusz" - Cassandra Clare

Teoretycznie nikt nie zabroni Ci wyjść z siebie, ale wiedz, że tym sposobem niewiele zdziałasz. Zdecydowanie lepiej wyjść z założenia, że w oszczędzaniu czasu pomoże Ci systematyczność i ustalanie granic czasowych planowanych czynności. :)


***
Nominuję:
  1. KittyAillę z bloga Biblioteczka ciekawych książek
  2. Magdalenę z bloga Hello, i'm booklover
  3. Zatraconą w słowach z bloga Zatracona w słowach
  4. Kacpra z bloga K. bloguje
  5. Katarzynę z bloga Subiektywne recenzje książek!
  6. Patrycję z bloga Chwile rozkoszy
  7. Ciebie! Tak, nie oglądaj się na boki tylko siadaj i pisz! Zrobienie tego TAGu zajmie Ci ok. 30 minut (tyle czasu poświęciłam na wybranie książek, zrobienie zdjęć, poprawienie ich i napisanie całego tekstu!). A zabawa przednia!

***

Jak Wam się podobał ten TAG? Może macie inne propozycje wykorzystania podanych czasowników do podanych problemów? Piszcie! :)